Сподели

Добромир Ганев: Закон за дейността на брокерите и агентите ще има и той ще е от полза за потребителите
На церемонията по отбелязването на 25 години от създаването на Националното сдружение „Недвижими имоти“, която се състоя на 6 април тази година, беше проведена анкета сред 150-те присъстващи представители на агенции за недвижими имоти. Резултатите от нея станаха ясни вчера и показват, че почти всички от ангажираните в бранша искат да има две професионални нива, според квалификацията и опита: „агент“ и „брокер“, и дейността им да бъде регулирана със закон.


Добромир Ганев – зам.председател на НСНИ:
„Проектът на закона, който ще контролира посредническата дейност при продажбата на недвижими имоти е готов и предстои да бъде обсъден и гласуван на следващото събрание на НСНИ. Той е готов от няколко години и беше приет от колегията, от всички институции и имахме обещанието на няколко парламентарни групи, че ще бъде разгледан и приет на всички инстанции. Различно от нашето сдружение обаче, се обяви против създаването на Камара и изрази несъгласие с размера на глобите, което възпрепятства по-нататъшната работа по закона. Сега, имаме единомислие с тези хора и резултатите от анкетата потвърждават, че към днешна дата браншът е ясно обозначен – иска промени в посока защита правата на потребителите, по-чиста конкурентна среда, санкции при фалшиви и/или подвеждащи реклами, както и ясни критерии за вписване в регистъра“.

Положителна е нагласата за задължителна професионална подготовка на ангажираните в бранша, а относно образователния ценз 37,36% от анкетираните са отбелязали, че трябва да се изисква минимум средно образование. 24,18% са на мнение, че брокерите трябва да са задължително със завършено висше образование.

Професионален регистър и Камара на брокерите

Над половината от анкетираните са преценили, че условията за вписване в професионалния регистър на лица като „брокер на недвижими имоти“ и „агент недвижими имоти“ са достатъчни, а повече от 25% смятат, че критериите трябва да бъдат завишени. Според 87,78% от гласувалите, създаването на регистрационния режим, чрез който лица, които не са вписани в професионален регистър не могат да упражняват професионална дейност, ще намали сивия сектор и ще увеличи степента на персоналната професионална отговорност. Болшинството брокери, попълвали проучването, са избрали да има браншова камара, въпреки че държавните институции не проявяват интерес към създаването на нов административен орган или екип за регулация.


Добромир Ганев – зам.председател на НСНИ: „За всички нас от колегията вече е ясно, че няма институция, която да иска да води регистър на брокерите у нас – нито АВ, нито НАП - разговаряли сме с всички. Така, че Камарата, която планираме да създадем, ще проработи при ясни критерии“.
 
 

Ползите за потребителите


Добромир Ганев – зам.председател на НСНИ: „Регулирането на сектора всъщност, е в най-голям интерес за потребителите – за хората, които търсят и предлагат своите имоти, тъй като те излизат на пазара много рядко – един до два, три пъти в живота си и за това имат дефицит на знания в областта. Със създаването на Регистър те също ще могат да проверяват кой брокер, каква квалификация и какъв опит има“.


Работата на всяка агенция за недвижими имоти трябва да е прозрачна, категорични са от бранша. Агентите и брокерите, които упражняват дейност, трябва да преминават необходимите обучения и един път на две годината да преминават опреснителни курсове за подобряване на знанията и уменията.

Санкции и комисионна

93,41% от участвалите в проучването професионалисти смятат, че трябва да има стриктни санкции, когато е извършено нарушение и на закона, и на етичния професионален кодекс. Според тях, това е начинът да се държи висок контрол върху бизнеса. Подвеждащата реклама, предлагането на несъществуващи оферти и нереалното подбиване на цените, са едни от най-сериозните проблеми.
На 66,42 % им допада идеята комисионното възнаграждение да се заплаща само по банков път и при неизпълнение да носят отговорност както лицата получили, така и лицата заплатили сумата. Така потребителите няма да поставят условия да не им се издава фактура, защото няма да им трябва. Освен това в процеса на плащане и двете страни ще носят отговорност, и ще бъдат санкционирани при нарушение.

А какво мислите вие – какви проблеми има в сферата и как бихте гласували? Можете да оставите своите коментари към тази статия на страницата на DOMAZA във Фейсбук.

Domaza - Недвижими имоти

По-стари новини
05/05/2017 14:48:19В Австралия започнаха да облагат с данъци празни имоти на чужденци
Австралийските власти предприемат мерки по сдържане на „горещия“ имотен пазар, който привлича богати инвеститори от цял свят. Така, една от мерките за борба с прекалено високите цени на жилищните имоти за самите австралийци, е въвеждането на нов данък за чуждестранни клиенти. Сега чужденците ще плащат допъл...
05/05/2017 14:45:48Подарък - електромобил! И други промоции, които правят брокерите за купувачи на имоти
Основните действащи лица на глобалния имотен пазар измислят всякакви невероятни промоции, насочени към клиенти. Тъй като на този пазар цените са предимно високи, брокери и строителни предприемачи са принудени да стимулират купувачите, предлагайки атрактивни оферти.    Както неведнъж е съобщавано от медиите,...
05/05/2017 14:42:39МТИТС стартира проект за нови електронни съобщителни мрежи
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) е започнало изпълнението на проект за създаване на единна електронна платформа, осигуряваща  достъп до данни за съществуващата телекомуникационна инфраструктура и възможност за изграждане на нови електронни съобщителни мрежи, сочи инфор...
05/05/2017 14:40:29Ръст в приходите на столична община
За първите 4 месеца на 2017г. в бюджета на Столична община са влезли 27 млн.лв. от данъци за възмездно придобиване на недвижими имоти, сочи информация на официалния електронен портал на общината. Според публикуваните предварителни данни за изпълнение на бюджета на София, е налице много добра събираемост на приходите от...
04/05/2017 15:20:05Столична община публикува списък с пространства, подходящи за културни събития
Регистър на залите и пространствата, подходящи за провеждане на културни събития на територията на София, е публикуван на официалния електронен портал на Столична община, който е достъпен за  ползване от 2 април тази година. В съответствие с целта на новия електронен портал - получаване на по-голям обем от информа...